Basında Biz

Alkollü Sürücüye 'Alo Vale' Hizmeti

haberler.com (13 Temmuz 2012)

Muğla'nın Bodrum ilçesinde alkollü olan sürücülere 'Alo vale' hizmeti veriliyor.

İstanbul, Bodrum ve Çeşme de hizmet veren motosiklet timleri, alkol alan şoförleri kendi araçlarıyla gidecekleri yere bırakıyor. Portatif motosikletlerle gelen şoförler, motosikleti katlayıp çantasına yerleştirdikten sonra kişinin aracının bagajına koyuyor. Daha sonra ise aracın direksiyonuna geçerek yorgun, uykusuz veya alkollü olan kişilerin özel şoförü oluyor. Gideceği yere kadar şoförlük yapan motosiklet sürücüsü, daha sonra bagajdaki motorunu alıp merkezine geri dönüyor.

Bir eğlence kulübünde alkolü fazla kaçıran ve aracı ile dönmek isteyen Selim Kandemir isimli bir vatandaş uygulamanın trafik kazalarını engeleye bileceğini belirterek, "Ben bara eğlenmeye gelen bir insanım. Kimsenin canına malına kastetmemek için valeyi çağırdım. Küba Bara eğlenmeye gelmiştim, 'bana bir şoför verir misiniz' dedim. Arkadaşlar da 'Alo vale' hizmeti var dedi. Ben de hizmetten yararlanmak istedim. Motosikletli bir sürücü gelerek beni aldı ve aracımla beraber güvenli bir şekilde evime gideceğim"dedi.

Motosikletli valelerin işletme sahibi olan Dilay Büyükbaş, rezervasyonla çalıştıklarını belirterek, "Müşteri şirketimizin telefonundan bizi arıyor ve rezervasyon yaptırıyor. Daha sonra müşterinin verdiği adrese motosikleti ile birlikte gidiyor. Gitiği adreste motosikletini katlayan elemanımız motosikleti çantaya koyarak bağaja yerleştiriyor. Ardından müşterimizi güvenli bir şekilde gideceği adrese götürüyor. Hücretlerimiz taksi fiyatı ile hemen hemen aynı. Çok uygun ve cuzi bir fiyatta taşımacılık yapıyoruz. Müşterileri kaza yapma riskinden ve alkollü araç kulandığı için ehliyetini kaybetme riskinden koruyoruz"dedi. - Muğla

Yazının orjinali