Basında Biz

Alkollü Sürücüye Alovale Hizmeti

sabah.com.tr (13 Temmuz 2012)

Muğla'nın Bodrum ilçesine eğlenmeye gelen yerli yabancı turistlerin alkollü bir şekilde araçlarıyla evlerine gitmesi kolaylaştı.

İstanbul, Bodrum ve Çeşme de hizmet veren motosiklet timleri alkol alan şoförleri kendi araçlarıyla gidecekleri yere bırakıyor. Portatif motosikletlerle gelen şoförler motosikleti katlayıp çantasına koyduktan sonra kişinin aracının bagajına koyuyor. Daha sonra ise aracın direksiyonuna geçerek yorgun, uykusuz veya alkollü olan kişilerin özel şoförü oluyor. Gideceği yere kadar şoförlük yapan motosiklet sürücüsü daha sonra bagajdaki motorunu alıp merkezine geri dönüyor. Bodrum'da yaz sezonunda uygulamaya geçen bu sistem ise eğlence severlerinin ulaşım problemini ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Alkollü araç kulanmak istemeyenler ve kendi araçlarıyla evlerine dönmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

Bir eğlence kulübünde alkolü fazla kaçıran ve aracı ile dönmek isteyen Selim Kandemir isimli bir vatandaş uygulamanın trafik kazalarını engeleye bileceğini belirterek "ben bara eğlenmeye gelen bir insanım. Kimsenin canına malına kasdetmemek için alovale'yi çağırdım. Küba Bara eğlenmeye gelmiştim bana bir şöför verirmisiniz dedim, beni evime bıraksın. Arkadaşlarda alovale hizmeti var dedi. Bende hizmetten yararlanmak istedim. Motosikletli bir sürücü gelerek beni aldı ve aracımla beraber güvenli bir şekilde evime gideceğim" dedi.

Motosikletli valelerin işletme sahibi olan Dilay Büyükbaş rezarvasyonla çalıştıklarını belirterek "müşteri şirketimizin telefonundan bizi arıyor ve rezarvasyon yaptırıyor. Daha sonra müşterinin verdiği adrese motosikleti ile birlikte gidiyor. Gitiği adreste motosikletini katlayan elemanımız motosikleti çantaya koyarak bağaja yerleştiriyor. Ardından müşterimizi güvenli bir şekilde gideceği adrese götürüyor. Hücretlerimiz taksi fiyatı ile hemen hemen aynı. Çok uygun ve cuzi bir fiyatta taşımacılık yapıyoruz. Müşterileri kaza yapma riskinden ve alkollü araç kulandığı için ehliyetini kaybetme riskinden koruyoruz" dedi.

Yazının orjinali